4 Maddede Neden Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmalıyız

Neden zorunlu deprem sigortasına ihtiyaç duyacağınızı soruyor olabilirsiniz. Eviniz bir depremden zarar görürse, mülkiyetinizin bütün hasarlarını devletin koruması altında güvence altına aldığınızı biliyor muydunuz?

1999 Marmara depremi, Türkiye tarihinin en pahalı doğal afetlerinden biriydi ve ülkemiz için çok ciddi bir uyarıydı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu zorunlu deprem sigortasıyla karşılaşılacak büyük hasarlardaki kayıpları güvence altına alıyor.

Deprem bölgesinde yaşıyorsanız bir DASK poliçesi almayı sorumluluk olarak düşünmelisiniz. Türkiye tehlikeli deprem bölgesinde yer alır, ancak bu sadece risk alanı değildir. Dünyadaki jeopolitik konumumuz fay hatları üzerinde bulunmaktadır. Fay hatlarının ve kıta plakalarının hareketleri deprem riski oluşturur ve ülkemizin birçok bölgesi depremlere yatkındır.

Ve unutmayalım ki 17 Ağustos 1999 Marmara depremi birçok ilde ciddi hasar veren ve onarılması yıllarca süren bir doğal afetti. Depremler eviniz için hala bir risk teşkil edebilir. İşte size deprem sigortası yaptırmayı düşünmenizin altı nedeni:

1) Mevcut ev sahiplerinizin veya kiracıların sigorta poliçeleri her şeyi kapsamaz

Yapısal hasarlar ve bir depremden kaynaklanan çatlaklar büyük olasılıkla ev sahipleriniz veya kiracı güvenceleri tarafından kapsanmamaktadır. Depremlerden korumak için zorunlu deprem sigortanızı yaptırmalısınız.

2) DASK Deprem sigortası sandığınız kadar pahalı olmayabilir

Varsayım, deprem sigortasının maliyeti yüksek olmaktır, ancak bu her zaman geçerli değildir. Devlet tarafından binanızın bulunduğu konuma göre belirlenen sabit fiyatlardan zorunlu deprem sigortanızı yaptırırsınız. DASK Teklifi Karşılaştır sayfasından zorunlu deprem sigortanızın fiyatını öğrenebilirsiniz.

3) Almak çok kolay

Deprem sigortası yaptırmak için bir sürü aşamadan geçmenize gerek yok. DASK Satın Al sayfasından TC Kimlik Numaranızı girdikten sonra binanızla ilgili birkaç bilgiyi seçtikten sonra DASK priminizi anında öğrenebiliyorsunuz. Dilerseniz anında DASK poliçenizi online olarak satın alabiliyorsunuz.

4) Türkiye’yi olası doğal afet durumlarında garantiye alın

DASK poliçelerinin hepsi fon olarak bir yerde biriktirilir. Ülkemizde doğru şehir yapılanması, Devletin deprem kaynaklı masraflarının en aza indirgenmesi ve olası bir durumda konutların güvence altına alınması için bu konuda üstümüze düşeni yapmamız gerekiyor.

Bir şey kesin o da deprem sigortasını zorunlu olarak görmekten ziyade sigorta bilincini kavramımız gerekiyor. Bizim ve ülkemizin geleceği için zorunlu deprem sigortanızı yaptırmayı unutmayın!