Acemi Sürücüler İçin 6 Öneri

Hemen hemen hepimiz araba sürerken kaza yapıp mal ve can kaybına sebebiyet vermekten korkmaktayız. Araba sürmek her ne kadar ehliyet alma aşamasında kolay gözükse de gerçek dünyada sürüş bir test durumundan çok daha farklı. Acemi sürücüler tam anlamıyla tecrübeli bir sürücü olana kadar hem kendi hem de yayaların can ve mal güvenlikleri için sürüş esnasında çok dikkatli olması gerekiyor. İşte hem sizi hem de bütçenizi koruyacak altı tavsiye:

-Sürüş sırasında cep telefonu kullanılmamalı! Cep telefonu kullanımıyla ilgili kazalar her yıl on binlerce kişiyi yaralamakta ve öldürmektedir. Bir telefonda konuşmak veya mesaj göndermekten ne olur düşüncesiyle tahmin edemeyeceğimiz kazalara sebep olmaktayız. Hiç yaralanmaya neden olmayan küçük bir kaza bile, kasko sigortası fiyatınızın artmasına neden olur. Sürüş esnasında telefonu kapatmalısınız yada aracınızın bluetooth sistemiyle telefonunuzu senkronize ettiğinizden emin olmalısınız.

-Sürüş sırasında yada öncesinde alkol kullanmamalıyız. Alkol kullanımı yapmışsanız toplu taşıma araçlarını kullanarak gideceğiniz yere ulaşımınızı gerçekleştirmelisiniz. Örneğin taksi, otobüs, metro veya bir arkadaşımızın yardımıyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

- Hız ve diğer ihlaller bize ekstra ücret ödememize neden olur. Kasko sigorta fiyatlarının yükselmesine neden olan herhangi bir ihlal (hız sınırı aşma, kırmızı ışıkta geçmek gibi) yaparsakhem ceza ödememize hem de sigorta maliyetlerinizin yükselmesine sebep olacaktır.

-Ehliyet almanız iyi sürücü olduğunuz anlamına gelmez. Acemi sürücülerin birçoğu şoför olmanın trafikte güvenli bir yolculuk sağlayacağına inanmaktadır. Fakat güvende olmanıziçin sadece iyi bir şoför olmak ne yazık ki yetmiyor.Çünkü trafikte hata yapabilecek başka sürücülerde bulunmaktadır ve bu sürücülerin hataları siz ne kadar iyi şoför olsanız da kaza yapmanıza sebep olabilir. Bu, diğer sürücülerin, bisikletlilerin ve yayaların farkında olmaları ve dikkatsiz davranışları öngörmeniz gerektiği anlamına gelir.

-Yollar yarış pisti değildir. Yeni başlayanlar tarafından yapılan genel hatalar hem size hem çevrenize zarar verecektir.Örneğin ani fren yapmak ve çok hızlı bir şekilde arabanızla kalkış yapmak bunlara örnek verilebilir. Yarış filmlerindeki bir dublör gibi araba kullanmak arabanızı yıpratacaktır ve büyük kazalara sebep olabilir. Bu yüzden trafik kurallarına uyarak güvenli bir şekilde arabanızı kullanmalısınız.

-Radyo değiştirmeniz veya makyaj yapma gibi işlerinizi bekletebilirsiniz. Radyonun değiştirilmesi veya elektronik cihazlarınızı bağlamanız için durana kadar beklemelisiniz. Aracınızı kullanırken dikkat dağınıklığınıza sebep olan başlıca sebeplerin başında gelmektedir.

Bir anlık dikkat dağınıklığı çok büyük sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden trafik kurallarına uyarak güvenli bir şekilde aracınızı sürmek herkesin can ve mal güvenliğini koruyacaktır.