Kasko Sigortası Fiyat Değişiklik Nedenleri

Kasko sigortası fiyatları değişikliği otomobilin türü de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Sigorta oranları, sürüş geçmişiniz, ehliyet süreniz ve yaşınız, arabanızın yaşı, modeli vb. gibi nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterse de, kasko sigortası maliyetleriyle ilgili verileri analiz ederken güncel maliyetler göz önünde bulundurulur. Diğer tüm faktörler eşit tutulursa, bazı araçlar aslında diğerlerinden daha ucuz sigortalıdır.

Bu araçların primlerinin daha düşük olmasının sebebi iki ana faktöre bağlanabilir:

1) İstatistiksel Analiz

Kasko sigortasının fiyatları belirlenirken aracınızın istatistikleri incelenir. Genellikle bu araştırma hem aynı marka kullanıcılardaki oranlara bakılarak hem de diğer otomobillerin istatistikleriyle karşılaştırılarak yapılır. Verilerin yorumlamaları genellikle şu şekilde olur: “Bu araba diğer markalara ve modellere kıyasla daha az kazaya karıştı. Bir kazaya karıştıklarında, onarım maliyetleri diğer araç türleri için onarım maliyetlerinden daha düşük olur.”gibi sonuçlara varılır ve bu riskler doğrultusunda kasko fiyatları belirlenir. Araç modelinin kaza, masraf riski fazlaysa kasko fiyatında yüksek çıkma ihtimali vardır.


2) Sürüş Geçmişiniz

Sigorta şirketleritemiz bir sürüş kaydınız olduğunda kaza geçirme riskiniz konusunda daha düşük bir risk aldığı düşüncesine benzer şekilde, bu araçların sürücüleri kaza istatistikleri nedeniyle daha düşük risk altında kabul edilir. Aynı şekilde, daha düşük tamir masrafları da sigorta şirketi için daha düşük bir risk oluşturmaktadır.

Sigorta şirketleri benzer bir şekilde riskleri hesapladığından, yukarıdaki nedenlere dikkat etmek çok önemlidir. Yeni bir araba satın almak için araştırma yapıyorsanız ve en düşük sigorta fiyatı ödemeyi umuyorsanız, satın aldığınız araç türü kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken bir faktördür. Trafik kurallarına uyuyor, güvenli bir sürüş yapıyorsanız bu hem can güvenliğinizi garantiye alacak hem de daha uygun kasko fiyatı almanızı sağlayacaktır.


Kasko Teklifi Al sayfasından birçok sigorta firmasının en uygun kasko tekliflerini anında görüntüleyebilir. Kasko içerik ve kapsamlarını inceleyebilirsiniz.