Kasko ve Trafik Sigortası Farkı

Her geçen gün kazaların arttığı Türkiye’de gerek araçlar olsun gerekse insanlar bu kazalardan dolayı büyük zararlar görebiliyor. Bu kazalardan dolayı çıkan masrafların karşılanması için kasko ve trafik sigortası yaptırarak tedbirlerin alınması gerekiyor.

Kasko sigortası kendi aracınıza gelen maddi zararları teminat altına alan ve isteğe bağlı yapılan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası ise; aracınızın 3. Kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları karşılar. Kendi aracınıza gelecek olan zararlar için kasko sigortası yaptırmanız gerekir. Trafik sigortası, her araç için zorunlu bir sigortadır, kasko sigortası ise zorunlu olmayıp tercihe göre yaptırılabilir. Çalınma, çarpma, yanma, kaza, doğal afet gibi durumlardan aracınıza gelecek olan büyük maddi zararların güvencesi için kaskonuzu yaptırmayı unutmayın.


Kasko ve Trafik sigortasının riskleri karşılama limitleri farklıdır. Zorunlu trafik sigortası limitleri her yıl devlet tarafından belirlenir ve sabit kalır. Herhangi bir kaza, yaralanma ve ölüm durumunda limitler üzerinden ödeme işlemleri gerçekleştirilir. Bulunduğunuz basamağa göre ayrıca indirim alırsınız. Trafik Sigortası Basamak Fiyatları sayfasından hangi basamakta olduğunuzu ve indirim oranınızı öğrenebilirsiniz. Kasko sigortasında ise rayiç bedeli üzerinden ödeme yapılır.Yani aracınız perte çıkarsa bu rayiç bedel üzerinden ödeme yapılır. Aracımın Kasko Değeri sayfasından otomobilinizin marka ve modelini seçerek araç kasko bedelinizi öğrenebilirsiniz.