Konut Sigortası Fiyatını Etkileyen Faktörler

Konut sigortası yaptırmak her zaman bir sigorta acentasına girmek veya internet üzerinden online şekilde poliçe satın almaktan ibaret değildir. Evinizi sigortalatmanız için çeşitli sebepler vardır ve bunları önceden öğrenip, tedbir almak bazen pahalı bir hatadan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Konut Sigortası yaptırmak istediğinizde farklı sigorta firmalarından teklifler alırsınız. Bu teklifler oluşturulurken bazı kriterlere göre fiyatlar belirlenir. Bunları başlıklar halinde inceleyelim:

-Köpek sahibi olmak

Birçok ev sahibi, köpek ısırmalarının sigorta taleplerinin yaklaşık üçte birini oluşturduğunun farkında değil. Mesela, Rottweiler veya PitBull tarzı köpeklere sahipseniz, birçok sigorta şirketi size teklif vermeyecektir. Köpeğiniz zararsız bir cins olarak değerlendirilmiş olsa bile geçmişte ısırma vakası varsa, sigorta kazanmada sorun yaşayabilirsiniz.

-Evinizin elektrik kablolarının eski olması

1990'li yıllara kadar yaygın olarak kullanılan eski düğme ve tüp kablolama sistemleri, önemli cihazlar için yangın tehlikesi oluşturabilir. Çünkü modern cihazlar sisteme çok fazla baskı uygularlar. Eski kabloları söküp yenilemek mümkündür ancak bu yüksek ücret ödemenize neden olabilir ve birçok ev sahibi bu miktarı ödemek istemez. Yangın riskinin fazla olması haliyle konut sigortanızın fiyatını yükseltecektir.

-Varolan sigorta firmanızı değiştirmek

Yeni müşteriler sıkı standartlara uymak zorundadır. Başvurduğunuz herhangi bir sigorta şirketi tarafından yeni bir müşteri olarak değerlendirileceksiniz. Sadece bu neden bile sigorta kazanmanızı zorlaştırabilir veya daha yüksek ücret ödemenizi gerektirebilir.

-Evde bulunan kişilerin aralarındaki ilişkiler

Eviniz birkaç bağımsız evli olmayan kişiden oluşuyorsa, sigorta şirketleri bunu bir risk faktörü olarak görür. Bağımsızlıkların nedeni ne olursa olsun, sigorta şirketleri bazen bu canlı düzenlemelerin eşyalara zarar verme, yangın tehlikeleri ve diğer riskler için daha yüksek risk altında olduğunu düşünürler.

-Evinizin bakım durumu

Bazı sigorta şirketleri bir mülkün sigortalanmadan önce bakımlı olduğunu kanıtlamak ister. Bu nedenle tıkanmış oluklar, uzun çimler, boya dökülme/soyulmaları veyadış cephenin duruşu gibi durumlar yüksek riskli nedenler olarak görülebilir.

Evinizin sizin için çok önem taşıdığını biliyoruz. Konut Sigortası yaptırarak evinizi güvence altına alabilirsiniz. Bir gün karşınıza çıkabilecek pahalı bir masrafla karşılaşmaktansa yaşam yerinizi garantiye almak en iyi seçenek. Konut Sigortası Teklifi Al sayfasından kriterlerinize ve bütçenize en uygun konut sigortası tekliflerini alabilirsiniz.