Kredi Notu Sigortayı Etkiyebilir

Birçoğumuz düşük kredi puanına sahip olmanın, ipotek, araba kredisi veya kredi kartı alma ihtimalini azaltacağını zaten biliyor. Bunun yanı sıra, yetersiz kredi de aracınızda veya evinizde sigortanızın reddedilmesine neden olabilir, bu da kredi geçmişinizin finansal hayatınızı nasıl şekilde etkileyebileceğinin göstergesidir.

Sigorta başvurusunda bulunduğunuzda, sigortacının kredi raporunuzu çalıştıracak iyi bir şansı vardır. Bunun nedeni, geçmişte, sigorta şirketleri kredi skorlarını, riskin oldukça doğru bir göstergesi olarak bulmuş olmalarıdır. Yani, düşük bir kredi puanı olan bir kişi yüksek bir risk olarak görülür ve iyi bir kredi puanı olan kişi nispeten düşük risk olarak görülür. Sigorta, riske girdiğinden dolayı, şirket bu bilgileri priminizi hesaplamak için kullanacak ve sizi sigortalama kararını verecektir.

Sonuç olarak, düşük kredi puanı, sigortanın tamamen reddedilmesine neden olabilir veya aksi takdirde ödemek zorunda olduğunuzdan daha yüksek prim borçlandırılmasına neden olabilir.

Bir kredi, sigorta veya yeni bir iş başvurusunda bulunmadan önce kredi raporunuzu kontrol etmek her zaman mantıklı olacaktır. Bazı durumlarda, kredi raporlarındaki maddeler yanlış listelenir ve kaldırılabilir.

Kredi raporunuzun gayet iyi göründüğü ortaya çıkarsa, olağandışı yüksek bir oranın çıkması muhtemel değildir. Bir evin yaşı ve yeri, ev sahipleri sigortasını etkileyebilir. Buna ek olarak sürüş rekorunuzda otomatik olarak sigortayı etkileyecektir.