Trafik Sigortası Basamakları


Trafik Sigortasında %20 indirimli yeni düzenleme!

Bu düzenlemede “basamak” ilerleyişi gözükmektedir ve basamak mantığı da oldukça basittir. Öncelikle şundan bahsedelim; İstanbul ili içerisinde iyi kullanıcı statüsüne erişmiş olanların trafik sigortası tavan fiyatı 470 TL iken, kötü kullanıcı konumundakilerin sigorta tavan fiyatı ise 2.137 TL’dir. Türkiye genelindeki trafik sigortası tavan fiyatı ise 444 TL’dir. Türkiye genelinde “sigorta” anlamında en pahalı il olarak kabul edilmiş olan İstanbul da, 3 yıl boyunca art arda kazaya karışan vatandaşlara kötü bir haber var ki; o da prim olarak ödeyecekleri fiyatın 2.137 TL olması.

Prim için 7 basamaklı bir sistem ele alınıyor. Bu sistemde iyi sürücüler 7. basamakta rol alır, yükselirken, kötü sürücüler ise 1. numaraya düşüyor. Öncelikle ilk kez herhangi bir araç almış olan sürücüler 4’üncü basamaktan başlıyor. Kaza yapma ve/veya yapmama durumuna istinaden basamak yükseliyor ya da azalıyor. Kaza yapan sürücüler 4. basamaktan alt basamaklara inerken, kaza yapmayan sürücüler 4. basamaktan üst basamaklara yükseliyor. Önemli bir uyarıda bulunmalıyız ki; 7.ci basamağın önemi “3 yıl art arda kaza yapmayan”, iyi sürücüler statüsünde olanlar için önemlidir.

Trafik sigortası yeni fiyatlarını incelediğimizde; Sisteme ilk giriş yapanlar(4.basamak) İstanbul ilinde trafik sigortasına 855 TL ödüyor. Bir yıl sonra kazada bulunmuş olanlar yani 4. Basamaktan 3’e düşmüş olanlar %50, ikinci yıl kazada bulunmuş olanlar yani 2. Basamağa düşmüş olanlar %100, son olarak üç yıl arka arkaya kaza yapmış olanlar %150 zamlı sigorta primi ödemesi gerçekleştirecektir.

Şimdi gelelim “iyi kullanıcılar” konumunda olan 7. Basamak statüsü vatandaşlara!

Sisteme girişten sonra eğer 1 yıl kaza yapmadan geçirirseniz ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl %30 ve üçüncü yıl kaza yapmadan tamamlayanlar için %45 indirim sağlanıyor.

Bu düzenleme kötü kullanıcıları üzerken iyi kullanıcıları sevindiren bir uygulama oluyor. Çünkü bu uygulama sonrası iyi sürücüler çok uygun fiyatlara sigorta sahibi olurken, kötü kullanıcılar için durum tam tersine süre geliyor.

BASAMAK İNDİRİM ARTIŞ TL
7. BASAMAK 45 - 470 TL
6. BASAMAK 30 - 599 TL
5. BASAMAK 15 - 727 TL
3. BASAMAK - 50 1.282 TL
2. BASAMAK - 100 1.710 TL
1. BASAMAK - 150 2.137 TL

NOT: 4. BASAMAK SİSTEME GİRİŞ BASAMAĞIDIR. SİSTEME İLK KEZ GİRİŞ YAPANLAR 855 TL ÖDER!