Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki 3 Temel Fark

Her geçen gün ne yazık ki artış gösteren trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan hasarları koruma altına alan kasko ve trafik sigortaları arasında belli başlı farklılıklar vardır. Bu sigorta çeşitleri sizlerin, aracınızın, karşı tarafın, sizde ya da arabanızdaki kişilerde meydana gelebilecek yaralanma, hasar ve ölümlere karşı belirlenen maddi limitlerle güvence altına alınır. Bu iki sigorta arasındaki 3 temel farkı maddeler halinde inceleyelim:


1) Trafik Sigortası zorunlu kasko ise isteğe bağlıdır. Trafik sigortası karşı tarafa karşı sorumluluklarınızı güvence altına aldığı için zorunludur ve her yıl yenilenmesi gerekir. Trafik sigortanızı yaptırmamanız durumunda aracınız anında bağlanır ve maddi yaptırımlar sizi bekler. Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası başlığımızdan bu yaptırımları öğrenebilirsiniz. Kasko ise aracın sahibinin isteği doğrultusunda yapılır. Aracı kullanan ya da araç sahibi isterse aracını kasko yaptırıp koruma altına alabilir.

2) Trafik sigortası karşı tarafın, kasko ise sizin hasarlarınızı güvence altına alır. Bu madde ikisi arasında en çok karıştırılan kısımdır. Net bir şekilde şöyle açıklayabiliriz: Kaza halinde Trafik Sigortası karşı tarafın bedeni, maddi ve tedavi masraflarını belirlenen limitler doğrultusunda karşılar. Sizinkileri karşılamaz. Kasko ise tamamen sizi ve aracınızı korumaya yönelik yapılan sigorta türüdür. Yanma, Çalınmaya teşebbüs, Çalınma veya kaza sonucu aracınızda meydana gelen zararları koruma altına alır.

3) Karşıladığı riskler farklı ve teminatları daha düşük olduğu için Trafik Sigortasının fiyatları Kasko’ya göre daha uygundur. Sigorta şirketlerinin belirlediği kapsamlar doğrultusunda oluşturulan Kasko teminatları daha ayrıntılı ve geniştir. Bu yüzden kasko ücretleri daha yüksektir.

Aracınıza en uygun zorunlu trafik sigortası için Trafik Sigortası Teklifi Al, kasko sigortası için Kasko Teklifi Al sayfamızdan sigorta tekliflerini hemen alabilirsiniz.